Dla ósmoklasisów

Nawigacja

rok 2024/25 rok 2023/24 Pani Rita rok 2022/23 Laboratoria Przyszłości rok 2021/22 Zdalna szkoła Terozki se pogodomy... Na czas wirusa rok 2019/20 Pani Łucja Rok 2018/19 POMAGAMY! Rok 2017/18 rok 2016/17 RAZEM TYCHY rok 2015/16 Szkoła demokracji rok 2014/15 Przyjaciel szkoły rok 2013/14 rok 2012/13 Kronika rok 2011/12 rok 2010/11 rok 2009/10 Kuchnia rok 2008/09 Pracownia

Wydarzenia

rok 2023/24

Dyplomy, puchary, podziękowania
TUTAJ

Facebook szkoły
TUTAJ

Facebook świetlicy
TUTAJ


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
21 czerwca 2024

Dotarliśmy do mety...
Brawo MY! 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

W BAJKOWO-FILMOWYCH KLIMATACH
14 czerwca 2024

Dzień postaci z bajek i filmów – taka była propozycja Samorządu Uczniowskiego na ostatni piątek roku szkolnego.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

KARTA ROWEROWA
12 czerwca 2024

Czwartoklasiści (i trochę starsi uczniowie też) zdobywali dziś swoje pierwsze „prawo jazdy”.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

PRAGA
10-12 czerwca 2024 

Ten poniedziałek rozpoczął się inaczej niż dotychczasowe. Przede wszystkim dużo wcześniej – zbiórką wyznaczoną na godzinę szóstą rano. Ósmoklasiści zmierzali na parking przed szkołą. Tuż za nimi podążały ich cienie. Zagadką pozostanie czy nie były one bardziej zaspane niż sami uczniowie. Zupełnie inaczej prezentowali się opiekunowie. Patrząc na nich można było mieć wrażenie, że chcą uciec żałując swojej decyzji o wyjeździe. Podejrzliwie spoglądali na bagaże uczniów. Rzeczywistość miała przerosnąć ich obawy. Celem tegorocznej wycieczki stała się Praga, oddalona o około 7 godzin jazdy autokarem. Przed szkołą zaskakująco niewielka ilość rodziców kibicowała poczynaniom wycieczkowiczów. Powstała właśnie teoria spiskowa mówiła o tym, iż pozostali zabarykadowani pilnowali drzwi, aby ich pociechy nie miały szansy na rezygnację z wycieczki i powrót do domu. Perspektywa trzydniowego spokoju mogła być kusząca.

Liczenie uczestników i pewny punkt programu: spóźnialscy. Nie zawiedli jak zawsze. Przybyli jednak z zaskakująco niewielkim opóźnieniem. Punktualność, jak później się okazało, charakteryzowała uczestników przez cały czas wyjazdu, co umożliwiało planową realizację kolejnych punktów zwiedzania.

Pod szkołą pojawił się autokar. W jego lukach zaczęły kolejno znikać walizki, torby i plecaki. Prawdziwe skarby zostały zabrane na pokład autobusu: chipsy, kabanosy, cukierki, wafelki, kanapki z szynką, coca-cola... Właściciel miejscowego sklepu pożywczego mógłby pozazdrościć zaopatrzenia. Nagle przez mikrofon rozległ się złowieszczy komunikat: „W autobusie zabrania się spożywania jedzenia i picia napojów”. Kierowca nagle stał się wrogiem numer jeden. W dalszej części wycieczki te relacje znacznie się ociepliły, ale wtedy powiało grozą. Uczniowie przez lata zaprawieni działalnością konspiracyjną w szkolnych toaletach podjęli wyzwanie. Zastosowali się do poleceń kierowcy, aczkolwiek na pierwszym parkingu w Pradze nauczyciele naliczyli biblijne pięć koszy ułomków, którymi można by było wykarmić niejedną afrykańską wioskę. W nieznanych zakamarkach autokaru kierowca przechowywał wyposażenie służące do sprzątania pojazdu. Zaliczał się do niego sprzęt od odkurzacza do specjalistycznego pędzelka służącego do wymiatania z tablicy rozdzielczej czegoś, czego zwykły pasażer dostrzec nie był w stanie.

W czasie przejazdu pilot wycieczki – pani Małgosia – uzupełniała dokumentację niezbędną do zameldowania w hotelu. W pewnym momencie na jej twarzy pojawiło się przerażenie. Wzbudziło to zainteresowanie znajdujących się w pobliżu osób. Koniecznie chcieli dowiedzieć się co zobaczyła. Mimo swej pomysłowości nie mieli szans na odgadnięcie. Nie chodziło bowiem o to, co dostrzegła, a o to czego dostrzec nie mogła. Były to niezbędne na czas zagranicznego wyjazdu dokumenty uczestników. Podzieliła się swoim odkryciem. Ilość włosów jaką na głowie dysponowali opiekunowie wydatnie się zmniejszyła, a kolor tych które pozostały wyraźnie zmienił barwę, bynajmniej nie oscylując w kierunku czerni. Na zawsze pozostanie tajemnicą jak udało rozwiązać się to zagadnienie.

Pierwszą zdobyczą wycieczkowiczów padł obiekt pewnej amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi, sprzedającej głównie burgery, frytki i napoje. Oblężeniu miały zostać poddane jeszcze inne punkty tej sieci, równie skutecznie zdobyte przez apetyty uczniów. W drodze powrotnej bez szans okazała się również konkurencyjna amerykańska sieć barów szybkiej obsługi z centralą w stanie Kentucky.

Przejazd do Pragi nie wróżył sprzyjającej zwiedzaniu pogody. Dawał za to szansę na odespanie porannych zaległości. Na godzinę przed przybyciem do czeskiej stolicy pogoda uległa dość nagłej poprawie. Słońce miało do końca pozostać sprzymierzeńcem uczestników wycieczki. Jak okazało się w hotelu również księżyc i mrok nie stali się wrogami nocnych poczynań.

Po wyjściu z autokaru prawie natychmiast ukazała się monumentalna bryła praskiej katedry. Przewodnictwo nad wycieczką przejęła Dagmara, Czeszka na stałe mieszkająca w stolicy. Poprowadziła grupę na dziedziniec zamku na Hradczanach. Opowiadając o jego historii skierowała wycieczkę na Plac Hradczański, by wprowadzić ją do katedry św. Wita. Na miejscowe organy dość pożądliwie spoglądała pani z muzyki. Niestety, tym razem jeszcze nie było jej dane koncertować w katedrze.

Przechodząc wnętrzami hradczańskiego zamku grupa zatrzymała się w miejscu, w którym w 1618 r. miała miejsce druga defenestacja praska  [defenestracja – z łacińskiego de („z, od”) + fenestra („okno”) akt wyrzucenia kogoś lub czegoś przez okno]. Pan z historii pierwszy raz miał nadzieję, iż jego uczniowie nie słuchają uważnie. Konsekwencje ich przemyśleń  i pomysłów w tej kwestii mogły być, ujmując delikatnie, zaskakujące.

Romańska bazylika św. Jerzego stała się kolejnym punktem zwiedzania. Uczniowie zagościli w ławkach dla wiernych, a Pani przewodnik snuła opowieść o historii kościoła. Na twarzach siedzących zagościł spokój i wydawać by się mogło skupienie. To pozory - poza ta wynikała z bardziej prozaicznych powodów: zmęczenie. Jedyną dziwnie ożywioną osobą był nauczyciel historii. Romańska architektura była jego światem. Wyglądał na szczęśliwego. Uczestnicy wycieczki dopilnowali, aby nie na długo. Na jego twarzy znów zagościła czujność. Odpoczynek dobiegł końca, a Pani z matematyki po raz kolejny przystąpiła do liczenia uczniów. Kolejnym punktem zwiedzania stała się Złota Uliczka, z której trasa wycieczki wiodła do Ogrodów Wallensteina. W ogrodach wysłuchać można koncertów w ramach Lata Kultury, my mogliśmy podziwiać akustykę słuchając fragmentu solowego występu pana z angielskiego w dość zaskakującym repertuarze góralskim. Zwiedzanie zakończyło się krótką dla większości wizytą na ponad 500-metrowym Moście Karola. Ta wiekowa, acz solidna konstrukcja wytrzymała ciężar świeżo zrobionych zakupów. Miejscowy sklep spożywczy zaliczył tego dnia zadowalający utarg. 

Po dobrze zsynchronizowanym spotkaniu z autobusem grupa ruszyła na miejsce zakwaterowania. Hotel okazał się dużym, dobrze wyposażonym obiektem, zaopatrzonym w dość przestronne i czyste pokoje. Niezadowolenie kilku malkontentów nie wpłynęło na ogólną, wysoką ocenę wyżywienia. 

Opiekunowie wycieczki oszukiwali się, iż niewyspanie, zmęczenie zwiedzaniem oraz obfity posiłek utulą uczniów do głębokiego snu. W głębi duszy wiedzieli, że to nieprawda. Ich przeczucia dość szybko się sprawdziły, a tajne nocne ekspedycje trwały do późnych godzin nocnych. Ich wspomnienia na długo pozostaną w pamięci budząc na twarzach uśmiechy oraz przywołując skrywane tajemnice.

Następnego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od placu z wieżą, na której znajduje się słynny astronomiczny zegar. Następne punkty programu to słynna rzeźba czeskiego artysty Davida Černego "Koń" w Pałacu Lucerna, kolegium uniwersyteckie i Stavovské divadlo. Więcej uwagi poświęcono praskiej katedrze. W jej wnętrzu można oglądać m.in. relikwie św. Wojciecha złupione w roku 1039 z Gniezna. Pomysłu zabrania ich z powrotem do Polski nie udało się uczestnikom wycieczki zrealizować. Znając ich pomysłowość sprawa nie wydaje się jednak ostatecznie przesądzona.

Dalszy spacer m.in. rynkiem staromiejskim z kamienicą pod trzema koronami doprowadził uczniów na miejsce startu gry terenowej. Uczestnicy podzieleni zostali na pięć zespołów. Każdy z nich otrzymał zestaw zadań, wśród których znajdowały się m. in.: zdjęcie z przypadkowymi przechodniami, ozdobienie i zawieszenie na moście kłódki, wymyślenie czeskich imion dla uczestników zespołu, odszukanie cytatów czy złożenie origami.

Wyspecjalizowane ekipy poszukiwawcze wyruszyły w teren. Szczegółowe relacje z realizacji zadań kompletowane były od pierwszych chwil, ale ich pełna treść gubi się w tajemniczych uśmiechach i poszturchiwaniach świadków wydarzeń. Zadania miały kończyć się przy posągu modlącego się człowieka, który jednak nie został odnaleziony. Stało się to za sprawą działań konserwatora zabytków, posąg bowiem został przeniesiony do pracowni w celu poddania go renowacji. 

Pani Małgosia skrupulatnie sprawdzała wykonanie zadań. Pierwsze spostrzeżenia dotyczyły tego, iż ich jakość była odwrotnie proporcjonalna do szybkości realizacji. Zwycięzcami okazały się grupy zarówno chłopców jak i dziewczyn.

Drugi dzień zwiedzania zakończył wjazd kolejką linową na Wzgórze Petřín. Uczniowie zapamiętali raczej nie tyle uroki słynnego Ogrodu Różanego, co widoki dostarczone przez lustrzany labirynt. Był on pierwotnie pawilonem wystawowym Czeskiego Klubu Turystycznego, a obecnie wyposażony został w 31 normalnych i 14 zniekształcających luster. 

Nadzieje opiekunów na to, iż wyczerpani podopieczni ułożą się do snu rozwiały się ostatecznie, gdy część grupy wyraziła gotowość wspięcia się na 60-metrową Wieżę Petřín, na szczyt której wiedzie 299 schodów.

Kolacja, odpoczynek, toaleta i kontrola w pokojach. Ubiegłoroczna wycieczka do Budapesztu przyniosła dość spektakularny akcent w postaci hulajnogi, zabranej przez jednego z uczestników. Wycieczka do Pragi podniosła tę poprzeczkę. W pokoju hotelowym nauczyciele natknęli się na dwustanowiskową kuchenkę elektryczną z garnkiem i patelnią zabraną z Tychów przez zgrany, męski zespół. Nauczyciele jednogłośnie uznali wyczyn, ogłaszając przebicie osiągnięć starszych kolegów. Ze względów bezpieczeństwa kuchenka tymczasowo trafiła do depozytu.

Początek ostatniego dnia przyniósł relaks w postaci rejsu po Wełtawie. Niezapomniane pozostanie też zwiedzanie Muzeum Alchemików i Magów Starej Pragi.

Zwiedzanie muzeum sprowadzało się do obejrzenia wyposażonego w ogromną ilość eksponatów wnętrza. Widokowi towarzyszyła narracja pracowników muzeum prowadzona – jak zapowiadał plakat – w języku angielskim. Faktu tego chyba nie potwierdzał obecny podczas zwiedzania nauczyciel tego przedmiotu. Nie bez złośliwości zachodziło podejrzenie, iż jest to średniowieczna odmiana tego języka lub też mikstury wytwarzane i spożywane przez pracowników rzeczywiście mają iście magiczną moc.

Pospieszna ewakuacja z muzeum zakończyła się sukcesem. Wycieczkowicze zajęli przypisane im w autokarze miejsca. Do realizacji pozostał jeszcze jeden punkt programu: posiłek. Wizyta w znanej sieciówce znacznie opóźniła powrót. Nielimitowany dostęp do napojów oraz handel wymienny specjałami zakładu wydłużał się w nieskończoność. Dzięki niemu część uczestników wycieczki poczyniła spore zapasy produktów, sądząc po ilości, na najbliższe dwa tygodnie.
Przed 22.00 autokar podjechał na szkolny parking. O swoich pociechach pamiętali wszyscy rodzice. Wydawali się wręcz stęsknieni za swoimi dziećmi. „Pozory to tylko czy prawda?” – zapytałby bohater sienkiewiczowskiej trylogii. Oczywiście, że prawda. Każdy bezpiecznie wrócił do domu, z bagażem wspomnień i zapasem Kofoli.

relację z wyjazdu mistrzowsko spisał pan Mikołaj Waszyński

 

Więcej zdjęć TUTAJ 

Posty na facebooku TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

 


 

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA
8 czerwca 2024

Tegoroczny Dzień Dziecka trwał u nas wyjątkowo długo. W sobotę, wspólnie z Radą Osiedla Stare Tychy i Miejskim Centrum Kultury, przygotowaliśmy wspaniałą imprezę dla uczniów, absolwentów i mieszkańców Starych Tychów.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ i TUTAJ

 


 

KONKURS „1 z 10”
5 czerwca 2024

Uczniowie najstarszych klas sprawdzali swoją wiedzę z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. We wzorowanym na telewizyjnym turnieju „1 z 10” wzięli udział uczniowie wybrani podczas wcześniejszych eliminacji.

Pytania były łatwiejsze i trudniejsze, ale wszystkie dotyczyły wiedzy poznawanej na lekcjach.

Do finałowej trójki weszli Matylda, Natasza i Filip i w tej kolejności zajęli miejsca na podium.

Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

DZIEŃ BEZ PLECAKA
27 maja 2024

Czym można zastąpić plecak? Fantazja uczniów nie zna granic…

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

OGRÓD DESZCZOWY 
23 kwietnia 2024 

Przy naszej szkole powstał dzisiaj ogród deszczowy.
To inicjatywa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, realizowana we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym.

Do udziału w programie wybrano 9 szkół z terenu GZM, jedną z nich jesteśmy MY! 
To dopiero początek przygody, teraz musimy zadbać o nasz ogród.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

POGODALI…
19 kwietnia 2024

Dwadziesty dziewionty roz spotkali sie szkolorze, coby se pogodać po naszymu na Międzyszkolnym Konkursie Gwary Śląskiej „Terozki se pogodomy...” im. Łucji Staniczkowej.

W tegorocznym konkursie rywalizowało ze sobą ponad 20 uczniów, z dwunastu szkół z Tychów, Bierunia i (po raz pierwszy!) z Katowic.

Jury miało trudne zadanie, wszystkie występy były rewelacyjne! Jak zawsze…

Wśród klas młodszych miejsce pierwsze zdobył Mateusz (SP 17 Tychy), drugie miejsce przypadło Ani (SP 1 Tychy), trzecie – Hubertowi (SP 10 Tychy).

W grupie klas starszych jury przyznało trzy równorzędne miejsca… pierwsze. Laureatkami zostały: Stella (SP1 Bieruń), Łucja (SP 5 Tychy), Martyna (SP 48 Katowice).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Dla uczestników i gości konkursu zaśpiewały i zatańczyły klasy 1a, 2c i 4a

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI 
12 kwietnia 2024 

Uczniowie wszystkich klas wzięli dziś udział w akademii z okazji przypadającego 14 kwietnia Święto Chrztu Polski i obejrzeli zainscenizowaną przez klasę 7a scenę chrztu księcia Mieszka I.

Podsumowano również konkurs historyczny, w którym największą wiedzą i najszybszym refleksem wykazali się Justyna, Adam i Szymon. Gratulujemy!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

PANI RITA KWIOTEK
21 lutego 2024

Pani Rito! Ukończyłaś już swoją księgę życia, stawiając dziś ostatnią kropkę…
Dziękujemy Ci za nią – dane nam było pisać razem z Tobą.
A teraz zapewniamy, że będziemy do niej wracać we wspomnieniach –
każdy otwierając te strony, na których zapisałaś nasz wspólny czas…

Wspomnienie śp. Rity Kwiotek TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ 

 


 

DYSKOTEKI KARNAWAŁOWE
23-24 stycznia 2024

Na dyskotekach karnawałowych bawili się również uczniowie klas starszych. 

Posta na facebooku TUTAJ

 


 

BAL KARNAWAŁOWY
23 stycznia 2024

Było kolorowo, bajkowo i karnawałowo!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

KOLĘDNICY MISYJNI
26 grudnia 2023

Nasi uczniowie są zdolni, pracowici i dobrzy. Przez kilka tygodni pilnie ćwiczyli i w drugim dniu świąt przepięknie wystąpili w kościele św. Marii Magdaleny jako „kolędnicy misyjni”, żeby pomóc dzieciom w Kolumbii.

Występ przygotowały nasze wspaniałe panie Anna i Martyna.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

W GWIAZDKOWYM NASTROJU
19 grudnia 2023

Święta coraz bliżej więc tradycyjnie spotkaliśmy się w gronie uczniów, absolwentów, rodziców, przyjaciół szkoły.

Nasi wspaniali zdolni uczniowie tańczyli, śpiewali (po polsku, angielsku, hiszpańsku), sprzedawali ozdoby świąteczne. Były również ciasta, babeczki, pierniczki… Było pięknie, kolorowo i świątecznie!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

MIKOŁAJ
6 grudnia 2023

Mikołaj przyniósł mnóóóóstwo prezentów! Jak on to wszystko uniósł?

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
24 listopada 2023

Dzisiaj był bardzo fajny dzień – w szkole można było zaobserwować bardzo dużo milutkich przytulanek.
Niektóre były większe od uczniów! A niektóre wcale nie były misiami…

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

„HOBBIT”
23 listopada 2023

Uczniowie klasy 6c omawiali na lekcjach „Hobbita”. A potem…

Czarodziej Gandalf zabrał klasę 6c na wielką przygodę. Dzieci odleciały w baśniowy i zaklęty magią świat. Do wspólnej lekcji zaprosiliśmy Świetliki z naszej świetlicy, aby zaszczepić w młode serduszka ciekawość i zainspirować do przeczytania lektury w przyszłości.

A potem cała ekipa wyruszyła na ucztę i hobbitowe party.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

DLA ZWIERZAKÓW
listopad 2023

W listopadzie pomagaliśmy zwierzakom. Zebrane dary (karmy, koce, zabawki) zostały przekazane do Przystani Ocalenie – miejsca, gdzie znajdują schronienie zwierzęta schorowane, z niepełnosprawnościami, zmęczone.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Szkolnego Koła Wolontariatu.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

LEKCJA ZOOLOGII
15 listopada 2023

Uczniowie kilkunastu klas wzięli udział w lekcji zoologii. Pan Krystian ciekawie (jak zawsze!) opowiadał o swoich podopiecznych – owadach, płazach, gadach i wężach. Dowiedzieliśmy się, co zwierzęta jedzą, jak się bronią przed wrogami, dla kogo same są zagrożeniem. To było fascynujące spotkanie!

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2023

Przygotowania trwały kilka dni – uczniowie uczyli się o ważnych wydarzeniach z naszej historii, robili biało-czerwone serduszka i inne ozdoby, kodowali.

W przeddzień Święta wszyscy elegancko ubrani spotkali się na sali gimnastycznej, żeby uczestniczyć w akademii – „zbiórce harcerskiej” – przygotowanej przez uczniów klas 7 pod kierunkiem pani Izabeli i pani Bożeny.

Było poważnie i uroczyście, ale była też świetna zabawa! Korowód postaci historycznych wzbudził wielki entuzjazm i żywe reakcje. Kogóż tam nie było!!! Bohaterowie historii – Józef Piłsudski, Jan Paweł II, królowe i królowie polscy, Emilia Plater, naukowcy – Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, pisarze i artyści – Jan Kochanowski, Fryderyk Chopin, Eliza Orzeszkowa, Juliusz Słowacki, sportowcy – Iga Świątek, Wanda Rutkiewicz, Adam Małysz. Był też Onufry Zagłoba, harcerki z Szarych Szeregów, Zbigniew Religa, Rudolf Zaręba i wielu, wielu innych. To była wspaniała lekcja historii!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
6 października 2023

W Dniu Tabliczki Mnożenia Samorząd Uczniowski sprawdził, jak dobrze uczniowie ją znają.

Maja i Julka przewędrowały przez klasy i zadawały strasznie trudne pytanie: ile to jest 3 razy 4? Albo jeszcze trudniejsze – 7 razy 8?

Ci, którzy odpowiedzieli poprawnie (czyli wszyscy) dostawali cukierka.

 

Post na facebooku TUTAJ

 


 

RAJD Z KSIĄŻKĄ
4 października 2023

Drużyna z naszej szkoły wzięła dziś udział w IX Tyskim Rajdzie z Książką.

Tematem tegorocznego rajdu była sztuka w Tychach. A sztuki w Tychach jest bardzo dużo! Zaczęliśmy od Pomnika Powstańca, który znajduje się obok naszej szkoły. Właściwie to są dwa pomniki. Uczestnicy rajdu wiedzą dlaczego.

Zatrzymaliśmy się na rynku i zrobiliśmy pamiątkową fotkę z wydrami, sprawdziliśmy jak postępuje remont mozaiki na budynku Teatru Małego. Na placu Baczyńskiego obejrzeliśmy fontannę, kostki z wierszami poety i neon byłego kina oraz wspomnieliśmy nieistniejącą mozaikę. Zajrzeliśmy do Szkoły Podstawowej nr 17 – oni też mają mozaikę. Kolejny neon zdobi blok w pobliżu stadionu. Tam też jest wielki mural z Jakubem Kiwiorem. A zaraz obok – Park Niedźwiadków, gdzie obowiązkowo zapozowaliśmy do zdjęć z niedźwiadkami. Zajrzeliśmy w osiedlowe podwórko i poznaliśmy Starego Alojza, a potem dłuższy fragment marszu i można było podać rękę Ryśkowi Riedlowi. Spojrzeliśmy na północ – pomnik zwany „żyrafą” znają chyba wszyscy mieszkańcy Tychów. Przy rzeźbie Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert zatrzymaliśmy się na dłużej, bardzo ciekawe wiadomości o jej powstawaniu przekazała nam Maja. Odnotujmy ważną informację – autorami prawie wszystkich rzeźb, które spotkaliśmy na naszej rajdowej trasie są dwaj tyscy rzeźbiarze – Augustyn Dyrda (absolwent naszej szkoły) i Tomasz Wenklar (również z naszą szkołą związany).

Po przystanku przy Wejchertach okazało się, że jest już bardzo późno, więc szybciutko przeszliśmy koło muralu z Zofią Nałkowską i pobiegliśmy na metę rajdu – do Mediateki.

Na mecie każda drużyna opowiedziała o wybranym obiekcie, który odwiedziła (my oczywiście o Wejchertach) oraz o książce o sztuce – wybraną przez nas książką był „Śląsk w barwach czasu”. Autorem książki jest Peter Karl Sczepanek, prezentuje w niej 120 akwareli Alfonsa Wieczorka. Obaj panowie – Autor książki i malarz – byli uczniami naszej szkoły.

Panie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia Tychy przygotowały quiz dotyczący sztuki w Tychach, jego rozwiązywanie okazało się bardzo emocjonujące, oprócz wiedzy trzeba było wykazać się refleksem! Z radością chwalimy się, ze zajęliśmy trzecie miejsce!

Specjalnym gościem dzisiejszego spotkania był rzeźbiarz Jarosław Jasiński, który z wielkim zaangażowaniem opowiedział o swoich rzeźbach (powstających często na ulicy, na oczach obserwatorów) oraz stworzył niewielką rzeźbę.

To było bardzo ciekawe wydarzenie!

 

Więcej zdjęć TUTAJ 

Post na facebooku TUTAJ

 


 

PRÓBNA EWAKUACJA 
18 września 2023

Próbna ewakuacja przebiegła szybko i sprawnie!

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

DZIEŃ KROPKI 
15 września 2023

W Międzynarodowym Dniu Kropki w szkole odbył się konkurs plastyczny organizowany przez Samorząd Uczniowski a najmłodsze klasy kropkę uczyniły tematem dnia i tworzyły różne fajne dzieła. 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ 

 


 

NARODOWE CZYTANIE
11 września 2023

Uczniowie klas 7 i 8 wzięli dzisiaj udział w akcji Narodowe Czytanie. Przeczytaliśmy fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej opowiadające historię Jana i Cecylii. 

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury polskiej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Odbywa się od 2012 roku, pod patronatem Prezydenta RP.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

PIERWSZY OBIAD
7 września 2023 

Pierwszy obiad za nami!

Nasze wspaniałe Panie Kucharki przygotowały rosół z lanym ciastem, potrawkę z kurczaka oraz chrupiące ogórki i aromatyczne pomidory. I jabłko na deser.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
4 września 2023

Wróciliśmy! Pełni sił, energii i ciekawości!

Nasi najmłodsi – pierwszoklasiści – zostali dzisiaj uroczyście pasowani na uczniów. Cieszymy się, że podczas tej uroczystości towarzyszyli Wam również Rodzice.

Na sali gimnastycznej spotkali się też uczniowie klas 4-6 i obejrzeli krótki, dowcipny program artystyczny przygotowany przez klasę 5c.

Klasy 2 i 3 oraz 7 i 8 rozpoczęły rok szkolny w swoich salach lekcyjnych.

Życzymy wszystkim dobrego roku szkolnego.

 

Więcej zdjęć TUTAJ

Post na facebooku TUTAJ 

 


 

PRZYGOTOWANIE PODRĘCZNIKÓW
sierpień 2023 

Kilkadziesiąt pudeł zawierających prawie 8 tysięcy książek (podręczników i ćwiczeń), kilkadziesiąt godzin pracy nauczycieli - takie rzeczy dzieją się w sierpniu, zanim uczniowie lub ich Rodzice mogą odebrać komplety podręczników. 

KILKA WAŻNYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH PODRĘCZNIKÓW - KLIKNIJ TUTAJ

 

Post na facebooku TUTAJ 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Tychach, pl. Wolności 4
  • 32 2272212

Galeria zdjęć